• ELP YAYINLARI

    YABANCI DİL SINAVLARI

    Yabancı Dil Sınavları ile ilgili sormak istediğiniz her şey için buradayız. Kariyer Planlamanızı yaparken İngilizce sorununuzu birlikte aşalım.

YABANCI DİLE NEDEN BU KADAR YABANCIYIZ?

Ülkemizde İngilizce öğrenmek ve öğretmek ilerleyen teknoloji ve tüm imkanlara rağmen bir türlü çözülemeyen ve çözülmesi pek te olması olmayan bir problem haline geldiği aşikardır. Milli Eğitim Bakanlığının İngilizceyi seçmeli ders haline getirmesinin bu sürece ne kadar katkıda bulunacağı büyük bir muamma.Okullardaki materyal yetersizliği, kitapların günceli yakalayamaması, üniversitelerin kaliteli İngilizce öğretmeni yetiştirmemesi, devlet okullarında halen ücretli öğretmenlik adı altında ingilizce bilen başka bölüm mezunlarını istihdam etmesi gibi problemler dururken saat sayılarını arttırıp ya da azaltmanın Yabancı Dil Eğitimine olan etkilerini hep birlikte göreceğiz. Üniversite mezunlarının yabancı dil de ismini bile söyleyemeyecek kadar başarısız olması yabancı dil eğitiminin yetersiz değil maalesef kötü olduğunun göstergesidir. Devlet kurumlarının yetersiz olduğu çoğu alanda özel sektörün imdada yetiştiğini hepimiz biliyoruz. Fakat tonlarca para aktardığımız yabancı dil okullarının yabancı dil alanında ki bu eksikliği doldurduğunu söyleyemek biraz zor. Gidilen kursların çoğu grammar ( dil bilgisi ) öğretiminden bir adım öteye gidemiyor. Birçok insanın umut bağladığı1haftada İngilizce öğreten, uykuda ingilizce öğreten yerler tamamen ticari girişimlerdir. Yabancı Dil öğretebilmek ve öğrenebilmek ilk başta ona karşı olan algınızı değiştirmekle başlar.Hayatımızın bir parçası haline getirmeden, dinlemeden, okumadan, emek vermeden öğrenmek çok zor. Yabancı Dil Eğitiminde baştan sona çok ciddi reformların yapılması şart.Küresel bir köy haline gelen dünyaya entegre olmamızı sağlayan en önemli araçtır yabancı dil.Ezberci eğitim anlayışını bir kenara bırakıp insanlara sürekli olarak dil bilgisi kuralı öğretmekten vazgeçmeli, öğretmen kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalı ve bir öğretim vizyonu oluşturmalıyız.Aksi takdirde yabancı dile yabancı kalmaya devam edeceğiz.

İlkay ÖZDEN
ELP YAYINLARI KORDİNATÖRÜ

İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği İzlenimleri

Hayatım boyunca verdiğim en iyi karar. Eğer İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okumanın nasıl bir şey olduğunu kısaca açıklayacak olsaydım tam da bu sözcükleri tercih ederdim. Sınırlarımı zorladığım ve aştığım, hem hayata bakış açısı hem de karakteristik olarak kendimi geliştirdiğim, zaman zaman “ne gerek var bu kadar zorlamaya” dediğim ama yine de yılmadan, severek bir parçası olduğum yerdi İstanbul Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği. “Zor mu?” diye soracak olursanız cevabım “kesinlikle, evet” olurdu fakat zordan kaçarsak iyi olana nasıl ulaşırız, öyle değil mi?

Öğretmenler ve derslerden bahsedecek olursak; bahane kabul etmeyen ve idealist bir akademisyen kadrosu var. Fakat bu gözünüzü korkutmasın çünkü verdiğiniz her emeğin, harcadığınız her eforun karşılığını alıyorsunuz. Dersler zaman zaman zorlayıcı olabiliyor, yoruluyorsunuz ama mezun olduktan sonra adım attığınız her iş ortamında aslında ne kadar kalifiye olduğunuzu anlıyorsunuz. Demek istediğim, gerçekten çok kaliteli ve dolu dolu bir eğitimden geçiyorsunuz.

Öyle ki, bana tekrar seçme şansı verseler yine burayı seçerdim.

EBRAR GÜL EZGİ ÇOKBİLEN / İngilizce Öğretmeni

 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı İzlenimleri

Tüm lise öğrenciliğim boyunca tek isteğim İstanbul Üniversitesi- İngiliz Dili ve Edebiyatı anabilim dalını kazanabilmekti. Çünkü her zaman edebiyat okumanın, hem genel kültür anlamında hem de hayata bakış açımı değiştirme konusunda bana çok daha fazla şey katacağını düşünmüştüm. Okuduğum bu okul ve bu bölüm, beklentimi karşıladı diyebilirim.

Edebiyat okumak, eğer keyif almak isteniyorsa kesinlikle aralıkız bir şekilde kitap okumayı seven insanların yapabileceği bir şey. Çünkü zaman zaman, bir haftada birkaç kitap okumak zorunda kalınabiliyor ve keyif almadan mecburi bir şekilde yapılacak bir şey değil haliyle. İstanbul Üniversitesi’ni eğitim konusunda değerlendirecek olursam; derslere hazırlıklı gidildiği takdirde iyi eğitim alınabilen bir üniversite. Öyle ki bazen bir şiiri baharın güzel havasında dışarıda bile işleyebiliyorsunuz.

Benim için edebiyat, yaptığımız çıkarımlar, olaylara bakış açılarımız ve her şeyden öte, yalnızca kitapları değil; bir sanat eseri nasıl okunuru çok güzel öğrettiği için bugünkü düşüncelerimin oluşmasının temelinde yer alıyor. İnsanı sosyal konular açısından da geliştiren  bir bölüm aynı zamanda. Okunulan tüm kitaplar mutlaka bir sosyal konuya dayanıyor ve eleştiri getiriyor. Uygulamalı öğretimi maalesef ki çok az olan ülkemizde, kendisine dersten ziyade bir şeyler katabilmek isteyen insanlara önerebileceğim bir bölüm.

Hasret ÖRNEK / İngilizce Öğretmeni

Kariyer Yolunda İngilizce Kaçıncı Sırada?

Üniversite öğrencilerinin sıklıkla yaptığı en büyük hatalardan biridir İngilizce öğrenmeyi en son seneye ertelemek. Üniversite son sınıfta genellikle ‘’Yurtdışında yüksek lisans veya doktora yapacağım.’’,’’ akademisyen olup üniversitede kalmak istiyorum.’’ Cümlelerini çoğunlukla duymuşsunuzdur.

Kariyer planlamalarını yaparken birçok kişi YDS, IELTS,TOEFL-IBT gibi akademik sınavlardan bir haberler. Bu sınavlar belirli bir süre, emek, özveri, zaman gerektirir. Bahsettiğimiz hedeflerinizi gerçekleştirmek için bir şekilde bu sınavlarla yolunuz kesişecektir.

Bu sebeple üniversite 2. yada en geç 3. Sınıfta İngilizce probleminizi aşmanız, gireceğiniz yabancı dil sınavları ile ilgili gerekli bilgileri edinmişolmanız ve bu sınavlarda başarılı olmaya yönelik bir yol haritası çıkarmış olmanız gerekir. 5 ya da 6 aylık gibi kısa bir  sürede bu sınavlara hazırlanıp, bu sınavlardan başarılı olmanız maalesef çok zayıf. Hele Dört dil becerinizi ölçen IELTS, TOEFL-IBT gibi sınavlarda başarılı olmak  eğer iyi bir İngilizce temeliniz yoksa imkansız. Yapmanız gereken en önemli işlerden biri üniversitenin ilk yıllarında İngilizce sorununu bir an önce halletmek.

YDS Hazırlıkta Kitap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Sınava hazırlıkta güvenilir ve doğru kaynak seçimi önemlidir. Herhangi bir ingilizce alt yapısı olmadan Yds’ye hazırlanmak isteyen kişilerin piyasada ne kadar YDS kitabı varsa toplayıp almaları kesinlikle fayda sağlamaz.YDS sınavı için eğer İngilizce alt yapınız yeterliyse, üniversitede ya da başka bir yerde İngilizce eğitimi aldıysanız, ihtiyaçlarınız ve eksiklikleriniz doğrultusunda kitap seçimi de yapabilirsiniz kolay bir şekilde.İngilizce alt yapınız sıfır ise size YDS sınavından hedeflemiş olduğunuz puan doğrultusunda yol haritası çizecek profesyonel bir destek almanızı öneririz.

Tek başınıza çalışarak sadece belirli bir noktaya kadar gelebilirsiniz.Hazırlık sürecinde kesinlikle reading(okuma ) yapmayı ihmal etmeyin.Hemen hemen her gün bir ya da 2 okuma parçası yapmanızda büyük yarar var.

Bir reading kitabı edinmelisiniz ya da internet üzerindeki bilimsel dergi,kitap,makale içeren websiteler sizin için faydalı olacaktır eğer  ingilizce seviyeniz yeterli noktaya gelmişse.Kaynak çeşitliliğine önem verin.Farklı kaynaklardan farklı soru tarzları çözün.Sınava girmeden geçmiş yıllarda çıkan ÜDS,KPDS,YDS,TIP DİL gibi sınav sorularınıda çözmeyi ihmal etmeyin.

IELTS & TOEFL IBT Hangisini Tercih Etmeliyim?

Üniversiteden mezun olduktan sonra yurtdışı yüksek lisans ve doktora başvurularında, başvuru yapacağınız üniversiteler sizden yabancı dil bilginizin yeterli olduğunu belirten bir belge isterler.Dünyada şu an için geçerliliği en fazla olan standartlaştırılmış seviye tespit sınavları TOEFL IBT ve IELTS sınavlarıdır.

Bazı ünivesiteler sadece IELTS, bazı üniversiteler ise sadece TOEFL sınav sonuçlarını kabul ederler.Bazı üniversiteler ise her iki sınav sonuçlarını da kabul ederler.Bu sebeple başvuru yapacacağınız üniversitenin hangi sınav sonucunu kabul ettiğini öğrenmeniz şart.Çoğu kişi TOEFL IBT sınavı mı yoksa IELTS sınavına mı hazırlanmaları gerektiği noktasında soru işaretleri taşımaktadır.

TOEFL IBT sınavı tamamen bilgisayar tabanlı bir sınav.Sınava giren adaylar bu noktada sıkıntı yaşayabilirler.IELTS sınavı ise kağıt üzerinde yapılan, konuşma sınavı ise gerçek bir native speaker tarafında yapılan bir sınavdır.Her iki sınavı zorluk açısından kıyasladığımızda IELTS sınavının bellirli açılardan TOEFL sınavından daha rahat olduğunu söyleyebiliriz.

YDS Sınavına İlk Kez Girecekler İçin Önemli Tavsiyeler

YDS Sınavına hazırlanmak büyük bir özveri ve emek gerektirir.Sınava hazırlık sürecinde dikkat etmeniz gereken önemli hususlar var.YDS sınavı sizin ingilizce dil bilginizi, kelime bilginizi, okuma ve okuduğunu anlama yeterliliğinizi ölçer.Sınava hazırlık sürecinde ilk  yapmanız gereken şey Grammar temelinizi sağlamlaştırmaktır.

Grammar sadece yds sınavının ilk bölümlerinde çıkan  bir kaç tense ( zaman ) sorusundan ibaret değildir.Cümle tamamlama, paragraf tamamla, okuduğunu anlama, çeviri soruları ve sınavın geri kalan tüm bölümlerinde grammar büyük ölçüde etkili ve faydalı olacaktır.Diğer önemli bir noktamız kelime konusu.

YDS kelimelerini ezberlemek sınava hazırlananlar için gerçekten tam bir çile haline gelebiliyor.Bir anda yüzlerce kelimeyi ezberlemek neredeyse imkansız.Sınavlarda en yaygın kullanılan kelimeri ayırt edip bu kelimeler üzerine yoğunlaşabilirsiniz.Öğrendiğiniz kelimleri bir bağlamda öğrenmek çok daha önemli.Önemli olan bir kelimeyi anlamıyla ezberlemek değil; kelimeyi cümledeki anlamıyla kavramaktır.Bildiğiniz gibi İngilizce kelimelerin birden fazla anlamı bulunmaktadır ve çoğu zaman ikinci anlamlarıda yaygın olarak kullanılmaktadır.Kelime öğrenmenin en iyi yöntemi Reading (Okuma) yapmaktır.Öğrencilerin sıklıkla yaptığı hatalardan biride reading yapmamaktır.

Okuma çalışmalarına başlamak için seviyenizin ileri seviye olmasına gerek yok.Eğer ingilizce seviyeniz orta seviye ise bu durumda seviyenize yönelik okuma parçaları bulup okuma çalışmalarına başlamanız gerekir.İngilizce okumanızı ilerletmek baş belası paragraf sorularını çok fazla vakit kaybetmeden kolayca cevaplamanıza yardımcı olacaktır.

Alanında fark yaratmış İngilizce Öğretmenleri yazar kadrosuyla yılların bizlere katmış olduğu tüm bilgi ve birikimlerimizi sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

  • İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Giyimsanatkarlar Ticaret Merkezi 3C Blok K.2 No. 223 Başakşehir / İstanbul
  • 0212 660 4343
  • info@elp.com.tr

E-BÜLTEN KAYIT

En son yeniliklerden ve gelişmelerden haberdar olmak için E-Bülten kaydı yaptırmayı unutmayın.